Sendvič 3 (25. 2. 2006)

Proudoví krtci rudí (fotka): 1. místo (18 úkolů) - Víťa, Lenka, HOnza, Palpy, Michal
Proudoví krtci modří (fotka): 18. místo (14 úkolů) - Sven, Alča, Vítek, Pavel Troubil, Honza VrbkaZápis rudého týmu:
Tým
Poskládali jsme pro letošní Sendvič z Proudových krtků dva týmy a zjevně se to podařilo, protože oba týmy byly úspěšné a spokojené s týmovou prací. V týmu s dodatkem "rudí" se sešli Víťa, Palpy, Michal, Lenka a HOnza. Každý z nás už za Krtky nějakou hru vyhrál a fotku, na níž jsou vidět různá pěkná trička, zveřejníme na stránkách ve vylepšené fotogalerii. Famózní týmová spolupráce patří na posledních hrách k nejlepším zážitkům, které mám.

Před hrou
Sešli jsme se u Palpyho, kde míváme také tradičně základnu pro EXIT. Všichni přišli přiměřeně včas a bez obtíží jsme zprovoznili i druhý počítač. To považuji za ideální "výpočetní podporu", fotky týmů sídlících v počítačových učebnách mě vždy dost pobaví. Napsal bych na tomto místě něco o tom, jak na Sendviči pracujeme. Odpovídám tím mimo jiné Martině z Prahor na dotaz v reportáži. Přečteme si všichni zadání, to se zatím tiskne a my diskutujeme o tom, jak jednotlivé úlohy vypadají. Každý si pak něco vezme, ale většinou začínáme pracovat ve dvojicích. Považuji to za nejefektivnější, každý může říkat co si myslí, druhý to hodnotí. A ve chvíli, kdy se pracuje na konkrétním postupu, jeden druhého kontroluje.

Jednotlivé úkoly

101 Noty
Napřed přehrávání na klavír a el. kytaru, na pokusy jako odzadu taky pochopitelně došlo. V průběhu jsme zkoušeli různé morseovky. Úkol nakonec podlehl soustředěnému útoku celého týmu v konci první poloviny, když bylo jasné, že je to poslední, co chybí. Víťa objevil rozhodující poznatek o devíti pozicích a jednaosmdesáti notách, z černých a bílých not jsme v poslední fázi udělali z čísel v mřížce obrázek. Pak už jen stačilo pochopit, co znamená. Ani tento krok nepodceňuji a smekám před tím členem týmu, který řekl první: "Mám jednu ruku dlouhou."

102 Metodická, pouze rodová
Michalovo sólo (mimochodem bleskurychlé, haluzové) a spolupráce pana Googla.

103 Obdélníky
Víťovo sólo, já jsem jen musel bedlivěji prohlédnout zadání a rozhodnout, co odeslat. To byla právě ideální spolupráce, Víťa udělal mechanickou část a pak nás zavolal, mám obdélníky, pojďte mi pomoct s interpretací.

104 Loga
Nejsme takoví experti jako Dopijem a pudem, ale šlo to. Hlavně Palpy ledacos poznal, ostatní mu potvrzovali jeho teorie. To je další dobrý postup, jak řešit podobný úkol. Je přece nesmyslné, aby to poznával jeden člověk. S něčím nám pomohl ještě pan Google a pět písmen ze šesti nám stačilo.

105 Šotek
Zadání jsme začali číst s Víťou a diskutovali jsme o principu. Palpy našel v knihovničce Tracyho tygra a hledal úryvek. Já jsem z prostého přečtení odhalil rozpor u kohoutů. Tím se princip jasně potvrdil a zapojili jsme ještě pana Googla. Ten zvládl dvě z ukázek. Měli jsme čtyři slova, potvrdili páté, koukli do Malého prince a získali jsme čtvrtý bod. Moc hezká věc, která na první pohled vypadala dost hrozivě.

201 Morgenstern
Výsledkem soustředěného úsilí celého týmu byl nejrychlejší výsledek u tohoto úkolu. Opět typický příklad šifry, kdy se podle mne vyplatí zapojit všechny kapacity zaráz.

202 Prubnem morseovku
Ve chvíli, kdy jsme se na úkol zaměřili společně s Michalem, bylo rychle hotovo. Michal je expert na vymýšlení nejrůznějších systémů, jak zakódovat morseovku, a já ji umím rychle číst. Nebyli jsme zdaleka nejrychlejší, ale to souvisí s tím, že tento úkol u nás ležel určitou dobu ladem. To je pochopitelně odvrácená strana toho, že ledacos řešíme dohromady.

203 Výměna koňů
Jak asi všichni ví ze zápisků orgů, tento úkol byl naše noční můra. Nepřišli jsme na nějaké odůvodnění, jen jsme zkoušeli posouvat kostečky po papíře. Měli jsme teorii, že výsledek musí být sudý a dělitelný čtyřmi. V jednu chvíli si kluci mysleli, že to zvládaj na 12 (chyba), pak na 8 (opět chyba), ze zoufalství jsme střelili od boku 10 (třetí chyba). Když pak za chvíli Víťa zvládl 16, už jsme se to báli posílat. Celkově nás tento úkol připravil minimálně o 60 minut v celkovém hodnocení. Kdybychom nebláznili a kdybych já byl ze začátku preciznější a nevzdával to, mohli jsme si ušetřit dost nervů na konci.

204 Graf
Na grafu zase začala pracovat jiná skupina lidí, postupně jsme se u toho protočili všichni. Odhalili jsme jídelnu, hru, život a základ. To nám stačilo, zase bych vyzdvil nedělitelný podíl všech. (Uznávám ale připomínky, které někteří k zadání této šifry mají.)

205 Letíme na olympiádu
Měli jsme problémy s poznáváním míst a pak také s interpretací průběžných výsledků. Cesta po jedné přímce k pravidelně rozloženým místům končící až v Barceloně byla trnitá. Nejsem schopen to všechno vypsat. Zase jsme se v určité fázi u toho slezli všichni a nějak jsme to společně utloukli.

Pauza
Udělali jsme společné fotečky. Jedna z nich je na stránkách Sendviče a fotka s vítěznými tričky z jiných her nám nakonec připadala dost provokativní, tak jsme ji tam nedali. Možná se časem objeví tady na našich stránkách. Ohromně jsme se bavili nad komentáři orgů, nad tím, jak často se objevovalo naše jméno. A úplně nejvíc nás pobavili známí - Dopijem a pudem a jejich nejrychleji vyřešená šifra.

301 Trójská báseň se S v řešení
Víťovo sólo, doplnili jsme ho pouze tím, že jsme znali stupnici tvrdosti.

302 JAK JSEM CISTIL KLAVESNICI
Palpy pracoval u počítače a Lenka diktovala a kontrolovala. K závěrečné fázi jsem se také připletl, ale celkem zbytečně. Mechanický úkol, který nám trval docela dlouho.

303 Infantilní křižovka
S Michalem jsme se věnovali obrázkům, Michal určil první písně, já jsem Spirituál kvintetem doladil přesný systém. Pak šlo o to, kolik písní budeme potřebovat. Michal poznal i hymnu TMOU. Já jsem tvrdil, že na "LOUI" nemůže nic začínat tak dlouho, až Lenka odhalila Armstronga. Dobrá kolektivní práce.
304 Nové náboženství
Tento úkol jsme řešili jako poslední ze sady zase společně. Už v průběhu Víťa s pomocí pana Googla a ostatních roztřídil pojmy. Že by mohlo stačit posčítat čísla nad větami, jsem říkal velmi brzy, snad jako první nápad. Jen jsme tomu nevěřili. Po dlouhé řadě "sofistikovanějších" systémů jsme se k tomu vrátili a zakončili jsme třetí sadu se stylovým náskokem. Jen jsme těmi patnácti úkoly trochu zpychli a málem se nám to nakonec vymstilo.

305 Černá, bílá
Další Víťovo sólo, druhé v této sadě (!). Naštěstí jsem ho hlídal těsně před odesláním kódu a zbránil jsem mu odeslat číslo. O něco pozorněji jsem četl zadání a všiml jsem si, kolik písmen má mít kód.

401 Obrázková signalizace
Jeden ze dvou nevyřešených úkolů. Málo jsme se soustředili na název šifry a věnovali jsme se podrobně obsahu obrázků. Zdálo se nám, že k mnoha jsme schopni přiřadit nějaký stát. Tříštění sil mezi tento úkol a úkol se zkratkami nám zabránilo získat devatenáctý bod. Ani jednomu jsme se nevěnovali naplno. Je to škoda , i u tohoto úkolu padl v diskuzi ten správný nápad.

402 Sloučenka
Jediné moje sólo. Dlouho trvalo, než mi zjistili, jak se řekne pohřební hostina. Jinak jsem problémy neměl.

403 Písmena a čísla
Rozhodující úkol celé hry. Na klíčovou informaci, že jsou to zkratky jsme přišli přesně ve 20:00. (Ovšem E a U bylo snad všem z týmu podezřelé mnohem dřív.) Prahory na to přišly rychleji a díky tomu si podle pravidel zajistily vítězství. Problém serveru je přeměnil pouze na vítězství morální. Když jsem se dnes snažil úkol dořešit a stopoval jsem si čas, ukázalo se, že cesta od informace o zkratkách ke kódu nebyla ještě nejsnazší. Ale věřím tomu, že bychom to rychle dorazili. Dnes mě štvalo, že EU není "evropská unie" ale cosi anglicky a že nevím, jak rozhodnout spravedlivě mezi "univerzita karlova" a "united kingdom". Nechci orgy z něčeho obviňovat, ale podle mě to bylo odfláknuté, buď to mělo být všechno česky, nebo všechno anglicky. Pak by to byla super šifra.

404 Podivné tvary
Co to bude bylo docela jasné, jen se Palpymu dlouho nedařilo poznat víc než Bosnu. Nakonec jsme to zvládli.

405 MLHA
Loňský CAESAR mi připadal chytřejší a hlavně potvrzenější indiciemi. Letos se mi to nelíbilo a vůbec podobné úkoly neuznávám. Byl jsem to já, kdo navrhl po třech neúspěších správný "kód", ale to na tom nic nemění.

Celkově to byla úžasná hra až do chvíle, kdy jsem se dozvěděl o problému Prahor. Cítím se vítězem a štve mě, že jsme se vlastními chybami připravili o vítězství nezpochybnitelné. Tým skvěle klapal a to je nejdůležitější. Z toho bych měl mít největší radost.

sepsal HOnzaZápis modrého týmu:
Několik dnů před hrou nás postihla obvyklá únorová pohroma - Alča onemocněla. Naštěstí se s pomocí antibiotik rychle zotavila, takže jsme mohli hrát v plném počtu.

Z vyřešených úloh se nám hodně líbila Infantilní křížovka a Sloučenka.

Úkoly, které jsme nevyřešili:

101 - Noty
Hudebníci Alča i Honza zkoušeli noty přehrát na klavíru (asi jako všichny týmy), Vítek kontroloval jen počet not na linkách ale v osnovách odděleně (bohužel ne dohromady).

105 - Šotek
Hledali jsme úryvky na internetu, nenašli jsme Alenku (k ní jsme měli jen hodně staré vydání s nevhodným překladem). Získali jsme slova "Malý Princ po pátý ???". Čekali jsme něco jako "slovo" nebo podobně, takže když se Honzovi zdály divné "planety", nějak jsme to přehlédli. Kdybychom našli správně "obyvatel", nebylo by pochyb, co máme zadat. Chybou také bylo, že jsme se málo spoléhali na to, že to v textu uvidíme sami a ztratili spoustu času hledáním správných verzí. Na první čtení se ale nikomu nic nezdálo dovného. Škoda.

204 - Graf
Našli jsme slova "jídelna, výška, střed, základ, večer, hra, Mazda, břicho" - takže vlastně všechna slova objevena. Poslední dvě jsme měli špatně. Auto - když je vidět značka auta, považujeme to za úmysl, jak někdo podotkl v diskusi, mohlo tam být rukou nakreslené "obyčejné" auto. Život - když je azbukou zapsáno "život", musí se přece jednat o "břicho". To je nejen podle našeho týmu největší problém v zadání letošního Sendviče.

205 - Letíme na olympiádu
Čekali jsme Turín a ono to nějak nevycházelo, přístav jsme určili jako Terst, Honza se Svenem na Google Earth dohledali i názvy alpských vesniček na fotografii, ...
Tento úkol se mi z těch, co jsme nevyřešili, líbí nejvíc.

O přestávce jsme zhodnotili průběžné 27. místo (šest úkolů z deseti) jako dostatečné, s tím, že máme slušný čas a tudíž bude velmi dobré, když ve druhé polovině vyřešíme víc úkolů. Načež Honza naprosto klidně a s jistotou prohlásil:"Jo, tak to uděláme," tak jsme to tak udělali...

304 - Nové náboženství
Pomocí obarvení jsme přiřadili slova k odpovídajícím náboženstvím a Sven a Honza s velkým úsilím rozdělili slova do kategorií "bůh", "osoba (ne bůh)", "kniha", "časový údaj", "symbol",... Podle velmi matoucí informace (která podle nás vůbec nebyla potřeba) o čtyřech odpovědích na základní otázky jsme se snažili do devíti skupin napasovat čtyři údaje.

404. Podivné tvary (tipovali jsme správně ale nevyřešili)
Hledali jsme v několika atlasech (Svět, Evropa, ČR), ale nic nenašli. Zkoušeli hledat jsme spíš geografické celky než politické. Princip byl jasný.

305 - Obrázková signalizace
Rozdělili jsme obrázky do mnoha skupin a obarvili papír na příslušných pozicích obrázků. Z toho nic nevyšlo, takže jsme se zaměřili na druhý objev: obrázků se dvěma bílými místy dole bylo celkem 26, což jsou přece písmena abecedy. Poslední návrh před koncem hry bylo zkoumat emoce.

Nakonec jsme se zlepšili až na osmnácté místo, s čímž jsme všichni spokojení, hlavně máme dobrý pocit ze spolupráce. Příště se budeme snažit napravit některé menší chyby v řešení, které nás stály pár úkolů, k jejichž řešení jsme byli opravdu velmi blízko.
Například hádání slova z indicií (Graf) - zkušené týmy ví, že se musí hádat z několika slov a ne za všech, protože je dost pravděpodobné, že je některé slovo špatně nebo, v případě, kdy jsou všechna slova prozrazená - Svíčky, vás mohou některá slova plést, protože většinou nikdo nezná všechny potřebné asociace.

Každý něco vyřešil, pracovali jsme paralelně, týmově. V popisu výše není zmíněná dobrá práce všech členů na úkolech, které jsme zvládli.

Osobně mám pocit, že se všechno seběhlo strašně rychle a že si po skončení hry skoro nic nepamatuju. Byla to dost hektická hra a z výsledků je poznat, že uspěly nejen výkonově silné týmy, ale hlavně ty dobře a dlouhodobě sehrané (nebo týmy s lidmi, kteří ví, jak se sehrát...).

sepsal Vítek


« Zpět