Kronikadiskuse ke hře Krtčí norou 4

Můžete přeskočit na konec diskuse.
Diskuse zamčena 20. 11. 2007.JanoS | 6.10.2007 10:47
V mene nahradniku pozdravuju teamy ktere neprisli a neodhlasili se...
Vítek (Krtci) | 7.10.2007 00:08
JanoSovi: Abychom byli vůči vám fér, přiznávám, že vina je trochu i na naší straně, někdo se odhlásil ještě v pátek v 19:30, bohužel už jsme neměli sílu přepisovat seznamy týmů, vyrábět nové zadání druhé šifry, chtít po vás startovné, atd. Nezlobte se a příště se, prosím, přihlaste dřív.
Vítek (Krtci) | 7.10.2007 00:17
Dvě nejzáběvnější hlášky hry -- nechceme nikoho urazit, zveřejňujeme je čistě pro zábavu:

vzdání Geotýmu (maminky s kočárky): "Ahoj, Geoteam končí. Bohužel letos mají mužské mozky našeho týmu teprve půl roku a matky už mají mozky úplně vykojené ;-) Těšíme se na příští rok :-)"

nějaký tým v cíli, dověděli se, že vítězové jsou zkušení hráči (parafráze): "Jednou budeme taky zkušenější. -- Jo, to bude až budeme staří jako Jeníčci. -- To ty už budeš jezdit na vozíčku."
Inka (Tatarkový klub) | 7.10.2007 11:40
Díky orgům za skvělou hru (až na chybku v nápovědě k 3, která nás dost zmátla), jsem zvědavá, jak jsme nakonec dopadli. Naše první šifrovačka, kterou jsme došli do konce :-)

Mimochodem, na stránce s popisem hry vedou odkazy na šifry z Pohody ve skutečnosti na odpovídající šifry z Výzvy.
Vítek (Krtci) | 7.10.2007 11:55
Ince: Díky, snad opraveno.
Héra (Jeníčci) | 7.10.2007 12:18
To Vítek a nějaký tým: Já jsem holt ve vašem věku šifrovačky chodit nemohl. Na mě jako na nejvyššího je sice nejvíce vidět, ale zbytek týmu se většinou vejde pod 30, tak snad zas tak starý tým nejsme.

Btw. v původní verzi bylo ještě "nic proti Jeníčkům :-)" - pročpak to bylo smazáno :-) ?
Héra (Jeníčci) | 7.10.2007 12:24
V předběžných výsledcích je možná chyba. Tým, který Pohodu prošel bez nápověd, by měl mít bodů 79, získává 8 proti 29 ve Výzvě, tedy 100-29+8=79. Nám těch 71 vyšlo s použitím 2 nápověd po 4 bodech.
Vítek (Krtci) | 7.10.2007 12:44
Hérovi: Hledal jsem nejvhodnější formulaci, jak nikoho neurazit, doufám, že vám to nevadí. Naopak by z toho mělo plynout, jak jste dobří, sám jsem zvědavý, co zvládnu ve vašem věku. Takže nic proti Jeníčkům ;-).

Chybu opravím, děkuji.
Anička | 7.10.2007 13:37
Ad výzva v sekci Zápisky: tady jsou mé zápisky za Pomocnou školu
http://weblog.anicka.net/node/57

A ještě jednou díky, bylo to fakt moc pěkné!

Hanz | 7.10.2007 20:56
K té soutěži o nejhezčí obrázek... Stalo se někomu (jako třeba mně), že by byl u nástěnky tak paranoidní a spojoval čísla, která napíšu na papírek s tím, jaké dostanu zadání?

Věřím, že to snad byl jen můj případ ale příště bych jasně oddělil, co je součást hry (šifry) a co ne, jako to bylo např. v poslední šifře.

Jo a to že jsme zadání šifry dostali stylem něco za něco až poté, co jsme "zahlasovali" byl záměr?
Vítek (Krtci) | 7.10.2007 21:49
Hanzovi: Ano, pokud vím, mělo to být tak, že kdo nepozná svůj obrázek, bude chvíli čekat na zadání Výzvy, proto jste zadání dostali až po hlasování. Na hlasovacím lístku nebylo logo hry. Na telegrafní pásce sice také ne, ale tam už snad každému došlo, že to je šifra 6V, nenapadlo nás, jak jej rozumně vydávat s logem.
Tupoun | 8.10.2007 08:49
No, nám se bohužel stalo, že nám slečna sdělila, že si máme najít obrázek. Mysleli jsme si, že máme najít obrázek vyjadřující "Tupouni". Když jsme si pak po minimálně pětiminutovém (možná i desetiminutovém) zírání všimli, že je tam vlastně obrázek, který jsem kreslil na začátku, tak bylo jasno. Ale zbytečně jsme tam seděli a debatovali, který obrázek nás vystihuje nejlépe a ztráceli drahocenné minuty, které nám setsakra chyběli v cíli. Když jsme pak při odevzdávání papírku slyšeli, jak slečna nějakému dalšímu týmu říká, že si má najít obrázek, který namalovali, tak mi to přišlo drobet nefér. Holt stane se.
medved (Que Frio) | 8.10.2007 09:26
Moooc dekujeme za super hru. po vsech strankach se nam libila. no a ten zaver to teda bylo neco fakt extrovniho ;-)
heslo: nikdy se nevzdavej je k nezaplaceni
jeste jednou dik
P.S. Planujeme napsat nejakou reportaz z KNory ale je velikou otazkou kdy to bude - casu je malo :-(
misof (haluz.org) | 8.10.2007 09:35
Klobúk dole pred organizátormi. Na Krtčí norou som sa po minulom roku tešil a rozhodne nesklamala, šifry boli krásne. Škoda len mizerného spojenia Blava-Brno, len s ťažkým srdcom sa na priebežnom štvrtom či piatom mieste robia rozhodnutia ako "zavolajme nápovedu, nech sa stihneme ukázať v cieli a utekať na vlak až odtiaľ".

A gratulujeme tímu Que Frio k famóznemu výkonu, ste borci!
Richard (Uvozovky) | 9.10.2007 20:39
Musím se přidat k díkům, které tady zaznívají :). Od Krtčí Norou jsem v podstatě nic nečekal a byl jsem překvapen (mile) ve všech směrech. Jednak organizací (org na každém stanovišti - a to navíc leckde ve formě velmi sympatické :)), jednak šiframi samotnými, které si na nic nehrály a které, pokud nás potrápily, bylo to naší vinou. Systémem nápověd, který sice vypadal lacině, ale v důsledku vedl k tomu, že hra odsýpala aniž bychom se museli stresovat a i náš tým došel (poprvé) do konce. Dále tím, že trasa vedla místy, která jsou mi blízká z dob mládí :) také tím, že jsem mohl potkat na trase dvě Prahory (což se nám, jak jsem pochopil z jejich zápisků, jinak nemůže stát :)) a nakonec opět organizací.
Palec nahoru.
Aleš (Chlýftým) | 9.10.2007 21:59
Díky za hru, povedla se, gratulujeme vítězům a těšíme se na příští rok.
Na našich stránkách si můžete přečíst reportáž: http://chlyf.tym.cz/web/akce/44
Garret (frikulín) | 9.10.2007 23:22
Také děkujeme za hru - sice se nám příliš nevyvedla a daleko jsme se nedostali, ale nějaké stručné shrnutí postupu a odkaz na pár fotek máme na http://frikulin-tym.blog.cz/.
misof (haluz.org) | 10.10.2007 00:17
nase fotky @ http://picasaweb.google.com/DanielaForisekova/KrtciNorou2007
proteus | 10.10.2007 13:23
Krtci norou bolo super az na ten zaver. RAUT totiz nie je ceske slovo! Keby nebolo napisane ze je to zmysluplne CESKE slovo tak RAUT je ok. Takto sa dostao mnoho teamov, ze na reut prisli, ale si povedali ze to nie je ceske. Argument ze as pouziva v cestine, neznamena ze je slovo ceske. prikladam odkaz na slovnik cudzich slov: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/raut-rout-raut
Vašek (Kofila) | 10.10.2007 23:06
Děkujeme orgům za skvěle udělanou hru, šifry byli originální, tak akorát obtížné a udělalo nám obrovskou radost, že jsme došli (poprvé) do cíle a to ještě ve výzvě (byť ten počet bodů už tak slavný není). No a hlavně díky, milí orgové, že se vám daří, téměř jako jediné akci, prolomit prokletí šifrovaček, ve kterých standardně "nikdo" nedochází a ještě vám za to žádní účastníci nenadávají - naopak vás chválí (Pokud si vzpomínám poslední jinou hrou, kde mohli dojít i běžní smrtelníci byla tehdy na fórech zatracovaná Tmou 4 a to už je aspoň 5 let). Zkrátka díky moc.
Héra (Jeníčci) | 12.10.2007 09:36
To proteus: Máš pravdu. My jsme zkusili raut až po ověření, že máme na heslo 3 časově nelimitované pokusy. Jednak je to slovo převzaté, jednak výběr písmene z ciferníku metodou "nejbližší ke středu" nemá žádnou logiku, vyplývající ze struktury šifry. Jako někteří jiní jsme před tím marně hledali sofistikovanější výběr.

Naštěstí to byl letos jen výjimečný případ, kdy se moje logika rozcházela s krtčí, což se v minulých ročnících stávalo velmi často. Čímž pádem hodnotím tuto Noru jako nejpovedenější z absolvovaných.
Vítek (Krtci) | 12.10.2007 10:56
Proteovi, Hérovi a dalším k hodinám: Zvětšíte-li nově nalezený ciferník přesně v poměru, kolikrát je větší středový puntík velkého ciferníku oproti středovému puntíku malého ciferníku, zvětšené ručičky ukážou na písmena R, A, U, T.
Vítek (Krtci) | 12.10.2007 10:56
Uznávám, že slovo RAUT je nešťastné, bohužel jsme při vytváření šifry byli paranoidní a obávali se haluzení hesla z vnitřních písmenek, vynaložili jsme nemalou snahu k zakódování falešných hesel jako ochranu proti haluzení: ve vnitřních písmenech najdete slova DORT, DORTA, ORAT, DRAT, DOUT a možná ještě další, ORAT má navíc správné úhly mezi ručičkami. Toto zapříčinilo slohovou škaredost zabudované nápovědní věty i nešťastost správného hesla. Dnes bych zakódoval jenom jedno hezké (nepřejaté) slovo a nápovědní věta by tak mohla být také hezčí.
Vítek (Krtci) | 12.10.2007 11:12
Reakce na příspěvek Vaška z Kofily: také se mi nelíbí, že tolik her usiluje o punc supertěžké drsné hry, kterou mohou dojít jenom nejlepší, aby dojití bylo vzácné a hodnotné a hra nezaslouženě "prestižní", většinou je to totiž za cenu nepoužitelně těžkých šifer, špatně navržených principů a únavně dlouhé hry. Věřím, že na to stačí Tmou v Brně a Bedna v Praze a ani ty se občas nepovedou. Proto jsme loni zavedli Výzvu a Pohodu, čímž uspokojíme skoro všechny a týmů s pným počtem bodů v cíli může být málo (KN3: 6 z 51, KN4: 1 z 68).
medved (Que Frio) | 12.10.2007 12:27
Tady najdete nasi drive slibenou reportaz ze hry:
http://rondik.wz.cz/kn4/krtcinorou4.htm
Markéta (org z 6.st) | 12.10.2007 21:07
Pro tým Tupouni: Omlouvám se za zdržení způsobené nepochopením, či špatným vysvětlením úkolu při hledání obrázku. Na druhou stranu si ale myslím, že chyba nebyla jen u mě. Týmů přicházelo hodně (často i současně), takže je celkem pochopitelné, že jsem všem týmům neříkala přesně to stejné (nejsem gramofon). Žádné problémy s poznáváním obrázků jsem u nikoho nezaznamenala. I týmům, které se na "najděte si svůj obrázek" tvářili dost nechápavě, stačilo dojít k nástěnce a došlo jim, co je to za obrázky...
Jarda (MUPY MUP!) | 14.10.2007 20:37
Zde je reportáž našeho týmu: http://mupymup.tym.cz/index.php?id=25
Bob (La Kukarača) | 15.10.2007 21:18
Nějak se mi nezdá ta statistika šifer. Čas luštění by měl být asi rozdíl mezi časem vyzvednutí šifry a časem vyzvednutí následující. U nás určitě nesedí 6P, kde jsme strávili několik hodin (ne luštěním 6P), ale uvedeno je 0:46. A 7P, která nám určitě nezabrala tolik, kolik je uvedeno. Na druhou stranu 7P přece jen chvíli trvala a následoval celkem dlouhý přesun, takže se mi nezdají časy okolo 0:40 které tam mají některé týmy uvedené. Celé mi to přijde nějaké posunuté. Asi o jedno stanoviště.
Vítek (Krtci) | 16.10.2007 14:46
Bobovi: Ano, měli byste tam mít rozdíl mezi příchodem na stanoviště 6 a 7P, pokusím se na to podívat.
Vítek (Krtci) | 16.10.2007 14:51
Bobovi: V databázi u vás máme příchod na stanoviště 6: 14:20, příchod na stanoviště 7P: 15:06. Na pětku jste měli přijít v 11:28. Je toto správě? Pokud ne, mohla se stát chyba při ručním přepisování do databáze.
Bob (La Kukarača) | 16.10.2007 15:47
Bohužel nevím kde skončila naše tabulka s časy. Tak jen odhadem. Příchod na pětku asi sedí. Příchod na šestku 14:20 určitě ne. Spíš tak kolem 12:30. U 7P nevím. Mohlo to být i později. Přišli jsme tam myslím úplně poslední.
Vítek (Krtci) | 17.10.2007 19:31
Bobovi: Při přepisování do databáze jsem se přehlédl o řádek a napsal vám časy jiného týmu. Právě jsem to opravil, díky, že ses ozval.
Aleš (Chlýftým) | 19.10.2007 18:59
Procházel jsem si loňské ročníky a zjistil jsem, že se vám nějak popletly Nory. Výpis šifer z KN3 ukazuje šifry z letošního ročníku.
Vítek (Krtci) | 19.10.2007 19:00
Alešovi: Díky, vím to, při updatování KN4 jsem omylem přepsal jiný soubor, budu muset najít zálohu. Už je to snad v pořádku.
Martin (Pralinky) | 22.10.2007 14:44
Konečně se netrpělivci dočkali. Naši reportáž najdete na http://pralinkyzvlast.wz.cz/nora2007.htm
Jirka (UT) | 30.10.2007 00:10
Tak jsme take sesmolili reportaz (spolecnou s Haluzi). Takze:
http://my.opera.com/ustredni.topeni/blog/
Dana (Uvozovky) | 9.11.2007 23:08
Reportáž o tom, proč a jak Borci v uvozovkách prošli Krtčí norou jako Uvozovky, je k vidění zde:
http://www.volny.cz/borciv/KrtciNorou2007/KrtciNorou2007.html
Ještě jednou díky za hru, byla to fakt Pohoda a moc jsme si to užili!


Zpět na začátek diskuse.